Zdrowie seksualne, czasami po prostu potrzebny jest lekarz

Chyba wszyscy z całym przekonaniem możemy powiedzieć, że stan wiedzy oraz poglądy głoszone w Polsce na tak ważną strefę jaką jest życie seksualne, przypomina i nie odbiega często, od stanu wiedzy społeczeństw pierwotnych. Potwierdzają to tylko kolejne badania i sondy przeprowadzane wśród Polaków, obejmujące temat zdrowia seksualnego. Zdrowie seksualne cały czas stanowi tabu, nawet w kontakcie z lekarzem. Badania wykazują, że ponad 70% pacjentów, mężczyzn i kobiet, nigdy nie usłyszało od lekarza pierwszego kontaktu pytania na temat zdrowia seksualnego, nawet wtedy, gdy zgłaszało lekarzowi dolegliwości, które mogłyby naprowadzić go do rozpoznawania w tej sferze. Okazuje się, że zaledwie 3% pacjentów przyznało, że w trakcie wizyty u lekarza, ten poruszył problemy związane z seksualnością.

Dlaczego nie potrafimy nawet z lekarzem rozmawiać o naszym zdrowiu seksualnym?

Unikanie grupy pytań związanych z tą sferą życia jest widoczne po obu stronach lekarskiego biurka. Z jednej strony sami lekarze nie są przygotowywani do rozmów o seksualności pacjenta. Większość z nich, bo od 70-80% przyznaje, że nigdy nie poruszyło tego tematu w kontakcie z pacjentem. Z drugiej strony, my pacjenci, nie potrafimy i nie chcemy na ten temat rozmawiać. Brak edukacji seksualnej na różnym poziomie, ewaluującej w zależności od rozwoju, zaczynającej się w szkole podstawowej przynosi od dziesiątków lat żniwo. Większość z nas udaje się do lekarza tylko w ostateczności, jeszcze gorzej jest, gdy problemy dotyczą właśnie życia seksualnego. Wówczas najchętniej sięgamy po poradę z wyszukiwarki internetowej, jeżeli nie uzyskamy tam satysfakcjonującej odpowiedzi poszukujemy porady u przyjaciół. Bogatsi o pomysły z internetu i od znajomych przeprowadzamy samodzielną terapię.

Terapia domowa lecząca problemy natury seksualnej przybiera bardzo różne formy. Mężczyźni choćby potrafią wstrzykiwać sobie różne substancje do penisa, by wywołać erekcję, eksperymentują też z różnego rodzaju substancjami doustnymi. Tymczasem najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady seksuologa, który pomoże rozwiązać problemy obecne w naszym życiu nawet od bardzo dawna. A to oznacza szansę na udane życie seksualne, harmonię i szczęście w związku.

WHO

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie seksualne jako stan fizyczny, emocjonalny, psychiczny a nawet społeczny w obszarze dobrego samopoczucia związanego z naszą seksualnością. Zdrowie seksualne nie ogranicza się do braku choroby czy braku problemów w sferze seksu, zdrowie seksualne to jednocześnie pozytywne podejście do seksu i szacunek dla relacji seksualnych, to czerpanie przyjemności z bezpiecznych i pozbawionych przymusu doświadczeń seksualnych, wolnych od przemocy i dyskryminacji. Zdrowie seksualne indywidualne i zbiorowe rozpatruje się w aspekcie biologicznym, społecznym, emocjonalnym oraz intelektualnym. Dysfunkcja jakiegokolwiek z nich pociąga za sobą dysfunkcję i problemy w kolejnych, a to prowadzi z kolei do powstania zjawiska zaburzeń w sferze seksualnej, kompleksów związanych z seksualnością, niską samooceną. Wszystkie te elementy razem i każdy z osobna mogą wywołać medyczne, głębokie  problemy seksualne. Udane, komfortowe życie seksualne to jeden z najważniejszych elementów wpływających na jakość życia. To determinanta spajająca życie pary, która przejawia się również w poczuciu bliskości, wzajemnej akceptacji na każdym poziomie oraz miłości. Stosunek seksualny to najbardziej prywatna i intymna metoda wyrażania uczuć w sposób fizyczny.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *