Supportive mother helping her worried teenage daughter lying on the bed

Miesiączka a seks

Na temat uprawiania seksu w trakcie miesiączki pokutuje wiele szkodliwych mitów. Niektórzy uważają, że dzięki miesiączce zyskuje się stuprocentowe zabezpieczenie przed ciążą. Jeszcze inni prezentują pogląd mówiący o tym, iż w czasie menstruacji należy zachowywać wstrzemięźliwość od jakichkolwiek kontaktów seksualnych. Oto pełen pakiet informacji na temat uprawiania seksu w czasie miesiączki.

Seks w czasie miesiączki

Miesiączka, czyli menstruacja, to kilkudniowe krwawienie, które polega na wydalaniu fragmentów błony śluzowej macicy. Wszystko, co było wyprodukowane do tego, by przyjąć zapłodnione jajo płodowe (śluzówka, naczynia krwionośne), zostaje zlikwidowane. W czasie okresu macica staje się raną. Jest to wówczas miejsce bardzo mocno narażone na zakażenie rozmaitymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Ponadto szyjka macicy w trakcie miesiączkowania jest lekko otwarta, co również wpływa na jeszcze szybsze rozprzestrzenianie się bakterii.

Co to oznacza?

Odbywanie stosunków płciowych przez kobiety w trakcie menstruacji wiąże się dla nich z dość dużym zagrożeniem. Penis może przenosić rozmaite drobnoustroje. W trakcie miesiączki kobieta jest znacznie bardziej narażona na to, aby się nimi zainfekować. Przeniesienie drobnoustrojów na narządy rodne jest wtedy znacznie bardziej prawdopodobne niż wtedy, gdy nie ma miejsca miesiączka. Środowisko kobiecych narządów płciowych w czasie miesiączki jest świetnym miejscem do rozwoju wirusów takich jak HPV czy HIV. Warto wiedzieć, iż praktykowanie kontaktów seksualnych w trakcie miesiączki wiąże się również z dość dużym zagrożeniem także dla mężczyzn. Jak wiadomo, krew to materiał, który wyróżnia ogromny stopień zakaźności. Wiele osób jest nosicielem różnorodnych chorób nie zdając nawet sobie z tego sprawy. Jest tak m.in. w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Wspomniana choroba w konsekwencji może doprowadzić do raka lub marskości wątroby. Czy każdy powinien unikać kontaktów seksualnych w trakcie menstruacji? Tak naprawdę wszystko zależy, z kim i jak często współżyjemy. Jeżeli często zmieniamy partnerów, wtedy należy zastanowić się nad zachowaniem wstrzemięźliwości w czasie menstruacji. Zasada ta nie dotyczy jednak tych kobiet, które mają stałego partnera od lat. Wtedy te ograniczenia nie muszą być stosowane.

Czy w stałym związku miesiączka oznacza konieczność wstrzemięźliwości seksualnej?

W przypadku stałego związku miesiączka nie powinna oznaczać wstrzemięźliwości seksualnej. Wręcz przeciwnie. Jeżeli partnerzy są zdrowi oraz stosują się do wszystkich podstawowych zasad higieny, nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do odbywania stosunków seksualnych w czasie miesiączkowania. Warto również wiedzieć o tym, iż bardzo wiele kobiet właśnie w trakcie miesiączkowania potrafi czerpać o wiele większą przyjemność ze zbliżeń ze swoim partnerem. Orgazmy są o wiele przyjemniejsze niż w pozostałych dniach cyklu menstruacyjnego. Może to np. wynikać z komfortu, iż nie trzeba myśleć o stosowaniu zabezpieczeń. Dodatkowo, większa liczba doznań wynika ze zmian w śluzówce pochwy, która w czasie miesiączki staje się rozpulchniona.

Czy miesiączka zawsze chroni przed zapłodnieniem?

Czy rzeczywiście miesiączka to stuprocentowe zabezpieczenie przed zajściem w ciążę? Wydawać by się mogło, że miesiączka jest wolna od owulacji. Okazuje się, że przy krótkim cyklu menstruacyjnym owulacja może pojawić się nawet w czasie miesiączki. Z tego powodu odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta: miesiączka nie jest dobrym zabezpieczeniem przed zapłodnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *