Dieta na płodność

Jak już od dawna wiadomo, styl życia wpływa w znacznym stopniu na jakość męskiego nasienia. Istotnymi czynnikami są: aktywność fizyczna, stres, używki, ale również stosowana dieta. Męska płodność może ulec poprawie, dzięki wyborowi odpowiedniej i właściwie zbilansowanej diety. Po jakie produkty warto sięgać, aby zwiększyć swoją płodność?

Co jeść, aby poprawić swoją płodność?

 • Soczewica- to doskonałe źródło kwasu foliowego, który odpowiada za ochronę plemników przed uszkodzeniem DNA
 • Awokado- w jego składzie znajduje się glutation, czyli substancja o działaniu przeciwutleniającym, a także kwas foliowy wpływający na metylację DNA
 • Orzechy brazylijskie oraz pestki dyni- według przeprowadzonych badań, selen i cynk znajdujący się w tych produktach spożywczych, odpowiada za wzrost stężenia testosteronu. Hormon ten działa pozytywnie na ruchliwość plemników, ale także ich ilość.
 • Pomidory- zawierają w sobie znaczną ilość lipopenu. Dostarczanie organizmowi tego składnika doprowadza do lepszej morfologii plemników. Znajduje się on nie tylko w surowych pomidorach, ale także wszelkich przetworach. Warto więc uwzględnić w swojej diecie: suszone pomidory, przeciery pomidorowe oraz soki pomidorowe. Co ważne, likopen dostarczany z przetworów jest o wiele łatwiej wchłaniany przez organizm, aniżeli ten z surowych pomidorów. Nie warto jedynie spożywać ketchupu, gdyż w nim znajduje się wiele szkodliwego cukru.
 • Pomarańcze- zapewniają dużą dawkę witamin, poza tym to właśnie w tych owocach, znajduje się sporo witaminy C. Według badań, witamina C wpływa na poprawę liczby, ruchliwości oraz morfologii plemników. Oprócz tego, witamina C znajduje się w znacznej ilości w: porzeczkach, papryce czerwonej czy pietruszce.
 • Łosoś atlantycki, śledzie, sardynki- ryby zawierają wiele drogocennych dla organizmu kwasów tłuszczowych omega-3, które doprowadzają do zwiększenia ilości plemników, ale także poprawiają parametry nasienia.
 • Ciemnozielone warzywa- czyli przede wszystkim: brokuły, szparagi, szpinak i sałata. Warzywa te to bogactwo kwasu foliowego, który także przyczynia się do lepszej ruchliwości plemników i ich wyższego stężenia w spermie.
 • Fioletowe owoce oraz warzywa- czyli czerwona kapusta, bakłażan, buraki, jagody, śliwki, jeżyny. Mają one w składzie antocyjany, czyli silne przeciwutleniacze, które ochraniają plemniki przed uszkodzeniem.

Warto również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Mężczyźni powinni wypijać ok 2,5 l wody na dobę. Zbyt mała ilość dostarczanej organizmowi wody, doprowadza do spadku jakości nasienia oraz jego objętości. Zdrowe odżywianie jest niezwykle ważne, aby zapewnić sobie wysoką jakość spermy, czyli odpowiednią ruchliwość i ilość plemników, które wystarczą do zapłodnienia. Ważne jest to, aby sięgać po produkty bogata w przeciwutleniacze. Dobrym rozwiązaniem jest również ich suplementacja, aby zagwarantować sobie dobrą płodność.

Co należy wyeliminować z codziennej diety?

W przypadku kiedy mężczyzna stara się o dziecko z partnerką, powinien on zadbać o swoją dietę, a także zrezygnować z jedzenia pewnych produktów spożywczych. Przede wszystkim powinien on:

 • Zaprzestać korzystania z takich używek jak: alkohol, papierosy, środki odurzające.
 • Zrezygnować z posiłków wysoce przetworzonych, gotowych dań, fast-foodów. Powinien więc, sam przygotować swoje posiłki z produktów zdrowych.
 • Nie powinien sięgać po wyroby cukiernicze, w szczególności te zawierające szkodliwe izomery kwasów tłuszczowych.
 • Nie powinien pić słodzonych napojów, a także napojów energetyzujących.
 • Musi zrezygnować z odżywek sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *