S

Chorobowe podłoże przedwczesnego wytrysku

Przedwczesna ejakulacja jest tematem tabu i osobiście odczuwanym powodem do wstydu. Taki obrót spraw powoduje, że mężczyźni nie próbują poradzić sobie z przypadłością, tylko nie podejmują aktywności seksualnej. Tymczasem podłożem może być choroba układu moczowo-płciowego, której wyleczenie skutecznie zażegna kłopot.

Przedwczesna erekcja – co robić?

Co piąty polski mężczyzna boryka się z problemem przedwczesnego wytrysku (PW). Taki odsetek świadczy o tym, iż wcale nie dotyczy pojedynczych przypadków, a raczej obejmuje bardziej globalny obszar. Warto jednak wiedzieć, że zbyt szybko zakończony seks raczej nie powinien być bagatelizowany, jeżeli zdarza się kilkukrotnie w ciągu stosunków.

Pojedyncza sytuacja tego typu może być przypadkiem – w końcu atrakcyjny partner/atrakcyjna partnerka u długa abstynencja może zaskoczyć, a euforia spowodować nazbyt wysoką stymulację. Jeżeli jednak sytuacja tego typu ma miejsce więcej razy, to nie wolno zwlekać z wizytą u urologa, który zbada mężczyznę, postawi diagnozę i wdroży leczenie.

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Pierwsze, czym zajmie się lekarz to sprawdzenie anatomii penisa. Po stwierdzeniu prawidłowej budowy skupi się na objawach, które mogą towarzyszyć mężczyźnie, jeżeli problem z wczesnym wytryskiem leży w funkcjonowaniu organizmu. Specjalista zapewne spyta o krwiomocz (ew. ciemna barwa moczu), częste oddawanie moczu (lub odczuwanie takiej potrzeby), ból jąder, podbrzusza oraz objawy takie jak świąd, pieczenie. Należy bez wstydu odpowiadać i opisywać objawy, gdyż pomoże to na postawienie dokładnej diagnozy.

Rodzaje ”męskich” chorób

Wśród najpoważniejszych przyczyn PW wymienić można nowotwory (prostaty, jądra, pęcherza, układu moczowego) i ich leczenie może trwać długo. Nie należy jednak zrażać się, a raczej zdać sobie sprawę, iż jedynie szybka diagnoza pozwoli rozwiązać kłopoty łóżkowe, a nawet uratować życie. Znacznie częściej powodem PW są jednak infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze, w sporej części związane z seksem (choroby weneryczne takie jak kiła czy rzeżączka). Nieleczone mają możliwość zakłócenia pracy układu moczowo-płciowego, a nawet całego organizmu. Oprócz zakażeń układu moczowego wymienia się także zapalenia (cewki moczowej, jądra i najądrza, prostaty), torbiele nerek, kamicę, stulejkę oraz tzw. załupek.

Jak leczy się choroby?

Oczywiście żadna z wymienionych przypadłości w konkretny przypadku wcale nie musi być faktycznym powodem przedwczesnego wytrysku, a jedynie schorzeniem współtowarzyszącym. Nie mniej jednak absolutnie nie wolno bagatelizować problemu. Czasami diagnoza i leczenie pozwolą nie tylko na przywrócenie sprawności seksualnej. Część przypadłości leczona jest za pomocą interwencji chirurgicznej – stanowią one jednak niewielki odsetek wszystkich przypadków. Na początku zawsze lekarz stara się wdrożyć farmakoterapię uzależnioną od rodzaju problemu. Po stronie mężczyzny stoi rzetelne przyjmowanie zaleconych specyfików.

Przyczyny chorób układu moczowo-płciowego

Istniejącą chorobę należy jak najszybciej wyleczyć; warto jednak znać przyczynę jej pojawienia się. O ile na przypadłości uwarunkowane genetycznie wpływu nie mamy, o tyle tym spowodowanym brakiem odpowiedniej higieny, brakiem bezpiecznego seksu czy niesprzyjającym stylem życia w istocie łatwo jest zapobiegać. Problemy z wytryskiem to w konsekwencji również problemy psychologiczne. Po zauważeniu problemu nie warto udawać, ze wszystko jest w porządku tylko zgłosić się do lekarza. Jedna bakteria może zniszczyć nie tylko życie erotyczne, ale także poczucie wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *