Badanie nasienia- normy i interpretacja wyników.

Badanie nasienia jest najważniejszym testem, który pozwala na zdiagnozowanie niepłodności u mężczyzny. Co ważne, jest to badanie całkowicie bezbolesne i proste, jednak wielu panów uważa je za dosyć wstydliwe i krępujące.

Dlaczego mężczyźni tak rzadko badają swoje nasienie?

Duża część panów z niechęcią podchodzi do tego badania, a powodem takiego zachowania jest przede wszystkim wstyd. Mężczyźni wstydzą się udać do laboratorium i porozmawiać ze specjalistą o swoim problemie. Samo pobieranie nasienia jest dla nich stresującym etapem badania. Istotnym czynnikiem, jest również obawa przed wynikiem testu. Niekiedy panom wydaje się, iż to właśnie od sprawności seksualnej, zależy ich płodność. Jest to jednak całkowicie mylne stwierdzenie. Nawet w sytuacji, kiedy wszystkie funkcje seksualne działają w sposób prawidłowy, to jednak może okazać się, że mężczyzna boryka się ze słabą jakością nasienia, która nie pozwala na skuteczne zapłodnienie partnerki. Do zdiagnozowania niskiej jakości spermy, niezbędne jest jednak przeprowadzenie badania.

Normy laboratoryjne badania nasienia

Prawidłowe parametry nasienia powinny wyglądać w następujący sposób:

  • całkowita liczba plemników powyżej 39 mln/ml
  • ruchliwość 40 procent(progresywny, ruch szybki, postępowy/nieprogresywny)
  • pH powyżej 7,2
  • ruchliwość plemników typu D poniżej 60 procent
  • koncentracja plemników powyżej 15 mln/lm
  • morfologia plemników powyżej 4 procent
  • fruktoza powyżej 13 mmol/ejakulat

Wszelkie odchylenia od wyżej podanych norm są oznaką problemów z płodnością i skutkują mniejszą szansą na zapłonienie. Nie oznaczają one jednak w każdym przypadku całkowitej bezpłodności.

Jak interpretować wyniki badania nasienia?

W przypadku kiedy uzyskany wynik jest prawidłowy, wówczas oznacza to normozoospermię. A więc wtedy, w ejakulacje zawarta jest właściwa ilość plemników o normalnych parametrach ruchu. W takiej sytuacji szansa na zapłodnienie wynosi ok. 80 procent. Odchylenia poniżej normy części plemników nie są powodem do zmartwień, gdyż inne parametry mogą prowadzić do ich wyrównania. Niekiedy w trakcie badania nasienia może się okazać, iż mężczyzna boryka się z polizoospermią. Jest to stan, kiedy w nasieniu znajduje się zbyt duża ilość plemników, czyli powyżej 250 mln/ml. Niekiedy dzieje się tak, przez obniżoną ilość DNA w spermie, przez niedobór fruktozy, czy też ze względu na predyspozycje genetyczne.

Może także okazać się, że pacjent cierpi na azoospermię, czyli w nasieniu nie występują żadne plemniki. Wtedy specjalista zazwyczaj poleca powtórzenie badania. Taki stan wynika między innymi z kłopotów z przysadką mózgową, niewłaściwym przeprowadzeniem badania czy uszkodzeniem jąder. Obniżona ilość plemników oznacza ich zawartość poniżej 20 mln/ml. Wtedy konieczne jest wykonanie ponownej analizy nasienia. Dzięki badaniu można także uzyskać informację o: hipospermii, aspermii, hiperspermii (niewłaściwa objętość nasienia) czy asthenospermii (niewłaściwa ruchliwość plemników).

Co dalej, kiedy uzyska się już wynik badania?

Jeśli wynik badania nasienia okaże się prawidłowy, oznaczać to będzie, że braku ciąży należy szukać w innych przyczynach. Wtedy można już zacząć przeprowadzać badania u partnerki mężczyzny. Jeśli jednak wynik jest nieprawidłowy, natomiast przyczyny są nieodwracalne, wówczas specjalista może rozpocząć proces leczenia farmakologicznego, dzięki któremu możliwe będzie naturalne zapłodnienie. Niekiedy jednak wdrążenie leczenia farmakologicznego okazuje się niemożliwe, wtedy lekarz może wskazać inne sposoby na zapłodnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *