7 porad dla mężczyzn chcących zwiększyć swoją płodność

Męska płodność zależy do wielu różnych czynników, wynikających z trybu życia oraz codziennych przyzwyczajeń. Na płodność mężczyzny niekorzystny wpływ ma siedząca praca, przyjmowane używki, czy co ciekawe próchnica zębów. Problemy z zapłodnieniem dotykają więc nie tylko panów, którzy cierpią przez wadę budowy narządów rozrodczych. Jak można sobie pomóc i zwiększyć szanse na zostanie ojcem?

Zastąp obcisłą bieliznę na luźną i wygodną

Jeżeli nosisz zbyt opięte slipy, czy ciasno przylegające do ciała spodnie, musisz koniecznie zmienić swoją odzież. Za ciasne ubrania doprowadzają do zwiększenia temperatury w jądrach, a co za tym idzie, dochodzi do obniżenia jakości nasienia. Starając się o dziecko, należy także zaprzestać chodzenia do takich miejsc jak solarium czy sauna, czyli wszędzie tam, gdzie organizm będzie narażony na działanie wysokiej temperatury.

Rób przerwy na ruch, jeśli masz pracę siedzącą

Jeśli przez sporą część dnia pracujesz przy biurku i nie masz czasu na codzienny ruch, musisz to koniecznie zmienić. Taki tryb życia doprowadza często do zmniejszenia ruchliwości plemników, co oczywiście obniża płodność. Z tego względu, warto robić sobie przerwy w pracy. Co jakiś czas, należy odchodzić od biurka, trochę poćwiczyć czy nawet się po prostu przespacerować.

Udaj się do dentysty

Co ciekawe, według badań istnieje powiązanie pomiędzy głęboką próchnicą oraz zapaleniem dziąseł, a stanem podwyższonej liczby bakterii w spermie. Poprawić jakość spermy można poprzez wyleczenie wszelkich chorób jamy ustnej. Warto pamiętać o tym, że wszystkie schorzenia w obszarze dziąseł, mogą oddziaływać nawet na bardzo dalekie narządy.

Zrezygnuj z używek

Palenie papierosów obniża ruchliwość plemników, oprócz tego zwiększa także ryzyko impotencji. Szkodliwym działaniem na płodność odznacza się także alkohol, który zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się zaburzeń erekcji, a także obniża jakość spermy. Kolejnym elementem zmniejszającym szansę na zostanie tatą są narkotyki, które zmniejszają poziom testosteronu we krwi, pogarszają jakość plemników i zmniejszają ich ilość. Osobom starającym się o dziecko, nie poleca się również sięganie po kawę, ze względu na zawartość w niej kofeiny. Spożywana w dużych ilościach wypłukuje magnez z organizmu, a więc mogą pojawić się skurcze mięśni, a organizm szybciej męczy się w trakcie współżycia.

Zmień nawyki żywieniowe

Wprowadź do swojego życia zdrową i zrównoważoną dietę. Zrezygnuj z produktów mocno przetworzonych i fast foodów, które obniżają jakość nasienia. Wybieraj produkty bogate w witaminę B12, C, E, cynk, selen i kwas foliowy. Włącz do diety taką żywność jak: brokuły, szpinak, kalafior, marchewka, groch, nasiona słonecznika, orzechy, migdały, pestki dyni, mięso, jajka, sery, ryby. Zrezygnuj natomiast ze słodyczy i napojów słodzonych.

Wyprowadź się od rodziców

Stres nie sprzyja płodności. Pary mieszkające z rodzicami narażone są często na stres, a takie warunki nie sprzyjają zajściu w ciąże. Pomóc może więc wyprowadzka od rodziców. Osoby mieszkające same, czują się bardziej komfortowo, oprócz tego zachowują swoją prywatność.7.

Przeprowadź badania

Jeśli mimo wszystko, wszelkie starania o dziecko okazały się nieskuteczne, wówczas warto wykonać badanie nasienia. Dzięki analizie można uzyskać informacje co do żywotności, koncentracji, ruchliwości i budowy plemników. Ocenie podlega również płyn nasienny. Po otrzymaniu wyniku badania, można dowiedzieć się, w czym leży dokładnie problem. Jeśli normy zostaną zachowane, wówczas należy przystąpić do badania partnerki. W przypadku kiedy zostaną wykryte zaburzenia, lekarz zaleci leczenie farmakologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *